Kako vratiti djeci osjećaj sigurnosti kada je poljuljan neugodnim situacijama?
Situacija u kojoj se nalazimo dovela je do promjena u poslovnoj, vrtićkoj i rutini koju smo imali u našem domu. Promjene rutine na koju smo navikli nisu lake niti nama odraslima, a niti djeci. Tada je jako važno posvetiti više vremena i energije djetetu. Promjene u rutini mogu kod djce stvoriti k pretjerano uzbuđenje i tjeskobu. Ono što može pomoći je stvaranje nove rutine.
Rutina daje osjećaj sigurnosti i predvidivosti. Kako sada do nje?
1. Stvarajte novu, strukturiranu, a opet fleksibilnu rutinu (uredan, ali ne krut, svakodnevni raspored s redovitim vremenom i obrascima obiteljskih aktivnosti)
-
možete napraviti raspored koji će uključivati vrijeme npr. za crtanje, pisanje, obroke, gledanje TV-a, igru... na taj način se djeca osjećaju sigurnije i manje će biti neprimjerenih ponašanja. Nemojte se opterećivati da sve mora biti „točno u sat“.
-
dozvolite djeci da sudjeluju u određivanju dnevne rutine, što su djeca starija više trebaju sudjelovati u dogovorima
-
vježbanje treba svakako biti dio rasporeda – na taj način djeca će moći „ispuhati“ nagomilanu energiju na konstruktivan način.
2. Budite uzor prikladnog ponašanja i izražavanja emocija
-
Ukoliko se vi pridržavate mjera nadležnih tijela (držanja socijalne distance, preporuka za osobnu higijenu) ni djeci to neće biti teško. Ukoliko pristupate drugma sa suosjećanjem, osobito našim starima i bolesnima – djeca će to naučiti od vas.
Uvijek smo prali ruke, ali sada je to iznimno važno. Izuzetno je važno, kao što već znate, da se ne dodiruje rukama nos, usta, oči. Kako stvoriti od toga rutinu?
-
Pjevajte s djecom pjesmicu koja će trajati 30-ak sekundi. Ponavljajte i ponavljajte, djeca će to ubrzo početi sama prakticirati. Uvijek ih pohvalite „Mmmm, kako ti ruke fino miriše, sad su stvarno čiste!“
-
Možete se natjecati „Tko će danas najmanje puta rukama dodirnuti lice!“, možete uvesti i nagrade. Naravno, to možete sa starijom djecom. A one mlađe podsjećajte da ručice trebaju biti dalje od lica, opet ponavljajte i ponavljajte. Sjećate se kako ste ih učili da ne diraju utičnice jer je opasno. Sad opet jasno i sa sigurnošću recite djetetu „Ne, ne, ručice dolje!“.
Rutina će djelovati pozitivno na djetetov osjećaj sigurnosti, ali važno je da naglasak stavite na povezanost i emocionalnu sigurnost. Važno je da se dijete bavi onime što voli i u čemu uživa.
Na kraju dana razmislite o danu koji je prošao. Pričajte s djetetom o pozitivnim i zabavnim stvarima koje ste radili zajedno ili pojedinačno. Zagrlite se, poljubite, i ne zaboravite reći „Volim te!“.
Ispiši stranicu